Svatovar - Pivovar Lipník

Novosady 164, 751 31 Lipník nad Bečvou, e-mail: info@pivovar-lipnik.cz, tel.: +420 608 017 018, GPS poloha : 49°31´25.80´´N 17°35´21.20´´E


Svatovar - Pivovar Lipník

Historie našeho pivovaru

Tradiční vaření piva v Lipníku n.Bečvou se věnujeme ve zvláštní kapitole, takže v této snad pár řádků o naších začátcích a dlouhé cestě k vysněnému restauračnímu pivovaru.

Začalo to myšlenkou - nedala nám spát tak dlouho, až jsem si nakonec v lednu 2003 vybudovali varnu o objemu 2hl. Zpočátku jsme si pivo vyráběli pro svou vlastní potřebu. Zvýšená poptávka po našem zlatém moku nás přivedla k tomu, že jsme se od roku 2004 začali vařením piva zabývat profesionálně.

Chtěli jsme navázat na tradici vaření piva v Lipníku nad Bečvou a i proto jsme se pro název našeho pivovaru nechali inspirovat jedním z již zaniklých místních pivovarů, Prvním parním pivovarem společenským (1896 - 1903).

První oficiální várka proběhla 14.2.2004 se začátkem v 16:30 h.

Postupem času jsme však začali zjišťovat, že naše varna přestává kapacitně stačit. Začala v nás opět zrát myšlenka postavit varnu větší, spojenou případně i s vlastní restaurací.

Podařilo se nám získat pozemek vzdálený pouze cca 300 m od budov starých lipnických pivovarů a začátkem léta 2006 jsme začali náš nový pivovar stavět.

Práce probíhaly do léta 2009, a na sv. Václava, patrona pivovarníků a sladovníků téhož roku jsme restauračni pivovar otevřeli. Slavnostnímu otevření předcházelo téhož dne požehnání varně, pivovarskému zvonu a restaurací místním farářem.

Zpočátku jsme pivo stále ještě vařili ve staré varně, následně expedovali do pivovarských sklepů. Od července 2010 je však již veškeré pivo, točené v naší restauraci, uvařené v naší nové 5 hl. varně s přímým otopem plynem, následně vykvašené a dozrálé přímo v prostorách nového pivovaru. Naše nejnovější varna, postavená na sklonku roku 2012 je otápěná parou a má kapacitu 5hl mladiny a umožňuje dokonale tradiční dekokční způsob vaření piva.

 

Každé pořádné pivo potřebuje také svůj název, proto jsme po mnoha úvahách vybrali ten, který nejvíce odpovídá naší filozofii a vkusně doplňuje interiér restaurace s varnou. Název "Svatovar" jsme opět na sv. Václava 2010 vyhodnotili jako nejvhodnější, opatřili ochrannou známkou, a na Štědrý den téhož roku představili veřejnosti.

 

Pro naše příznivce je  otevřeno letní posezení v zahrádce restaurace , kde je možno v příjemném prostředí okoštovat sklenici oroseného Svatovaru.

Na vaši návštěvu se s úctou těší majitelé a zaměstnanci pivovaru!

Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies